Чому пацієнти не отримали з 1 квітня обіцяні безкоштовні ліки

0
1018

Передрук: Gazeta.ua

У перший день квітня офіційно мала стартувати програма МОЗ “Доступні ліки”, яка дозволяє пацієнтам з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом 2-го типу отримувати у аптеках безкоштовні препарати. Однак, за ліками поки йти рано. Як виявилось, ні лікарі, ні аптечні установи не готові забезпечувати хворих безкоштовними засобами. Чому так сталося, в ефірі Першого національного радіо розповіли представники аптекарів та ініціаторів медичної реформи.

Приватні аптеки ризикують не отримати вкладені гроші

Подібне сталося кілька років тому, коли аптекарі долучилися до програми по реімбурсації ліків від гіпертонії.

“У 2012-2014 році діяла державна програма, яка передбачала видачу безкоштовних ліків пацієнтам. Аптеки препаратами забезпечували. Проте деякі з них досі не отримали компенсацію витрат, – розповідає представник групи РПР “Реформа системи охорони здоров’я” Зоряна Черненко, – У цьому році ми говорили неодноразово уряду, що вони повинні включити в цю процедуру постанову Кабміну. Щоб були хоча б певні фінансові гарантії. Наприклад, пеню. Якщо держава сильно довго затримує повернення коштів. На жаль, цього не сталося”.

Аптеки ще не підписали договори з державою про надання безкоштовних ліків.

“Аптеки спочатку повинні прийти до регіонального відділу охорони здоров’я. Укласти договори. А потім на основі цього відділу отримувати кошти. Але відділи в регіонах не отримали алгоритму, як укладати ці договори з аптеками”, – говорить Зоряна Черненко.

Приватні аптеки не проти видавати безкоштовні ліки, але не знають, з ким домовлятися, – розповів директор Аптечної професійної асоціації України, доктор фармацевтичних наук Володимир Руденко.

“Аптеки не будуть заперечувати щодо участі в програмі. Ні одна з великих і маленьких мереж не сказали, що не хочуть. Аптеки самі мають право подавати заявки. Але я дзвонив по регіонам – чи знають представники куди йти – чи є на сайтах департаментів охорони здоров’я, місцевих адміністрацій об’яви, хто є розпорядником тих бюджетних коштів. Кажуть, що нічого не знають”.

Бракує бюджетних коштів

“500 млн. грн. на реімбурсацію на всю Україну – це дуже мала сума, – сказав екс-міністр охорони здоров’я Василь Князевич, – “повернення коштів за ліки – ідея правильна, це покращить життя пацієнтів. Але чи вдало це було зроблено чи ні, ефективно чи неефективно, чи вистачило грошей – тільки в кінці року можна буде говорити”.

Не про всіх хворих, які потребують медикаментів, знає МОЗ. Це вплине на процедуру отримання грошей з бюджету.

“Виділена незначна сума коштів, є кошти які Гройсман обіцяє докинути, якщо буде більша потреба. Але поділ цих коштів буде на підставі статистичних даних про кількість осіб, які мають захворювання. У нас є велика кількість пацієнтів серцево-судинних, які просто не йдуть до лікаря і не п’ють від підвищення тиску хоча б ліки, – каже представник групи РПР “Реформа системи охорони здоров’я” Зоряна Черненко, – розподіл коштів по регіонах буде відбуватися по статусу на сьогодні – скільки буде зареєстровано людей з таким захворюванням. Статистика не відповідає дійсності. Ми говоримо: “Доступні ліки”, але насправді вони будуть доступні там де хворий ходив до лікаря і раніше. І він вже зафіксований і на нього вже кошти прийдуть”.

Лікарі не знають, за яким алгоритмом мають виписувати рецепти пільговим хворим

До 1 квітня медичні установи у регіонах мали отримати інструкції, які рецепти на безкоштовні ліки та за якою процедурою видавати. Проте цього поки що не сталося.

“Неодноразово лікарі кажуть: я чув про цю програму. Але я не знаю, що я маю робити, куди йти, які бланки, що в них писати. Ніхто їм цю інформацію не доносив, залишаючи на таку ілюзорну, що лікар сам знайде в інтернеті почитає. Він же не дурний. Лікарі, як основні фігури, які виписують рецепти, не отримали чіткого алгоритму, роз’яснення, пояснення, як і що повинно відбуватися. Рецепт має бути заповнений на спеціальному бланку. Так сказано на сайті МОЗ. Медичні установи мають тими бланками забезпечити”, – говорить Черненко.

Автор: Оксана Тупальська

- Реклама -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.