Чи перетне долар психологічну позначку: економісти озвучили прогнози

0
1046

Наприкінці квітня гривня почала зміцнюватися. Gazeta.ua запитала в експертів, чи перетне курс валют психологічну позначку і чи сягне долар 25 грн. Економісти розійшлись у думках.

Олексій Кущ, фінансист:

Долар не перетне 26 гривень через активність Національного банку. Останнім часом скуповує валюту. Тільки травневі вихідні не дозволяють йому частіше виходити на ринок. Тому наприкінці квітня попит на долари зменшився, а курс повільно відкочував назад. Регулятор не встиг викупити надлишок валюти на ринку. Така ситуація буде спостерігатися ще кілька днів.

Після травневих свят Національний банк повернеться до скуповування валюти. Якщо гривня зміцнюватиметься і далі, її зупинять на позначці 26 гривень за долар. Перетину психологічної позначки не буде.

У травні на валютний ринок впливатимуть інші фактори . Дешевшає нафта, російський рубль. Якби нам не хотілося, курс гривні певною мірою залежить від рубля. Україна з Росією конкурують на світових сировинних ринках. При знеціненні рубля Україна дещо знецінює гривню, аби підтримати конкурентність своїх товарів на зовнішніх ринках. В середині травня побачимо зворотню тенденцію – долар подорожчає.

Навесні і восени Україна активно продає новий чи минулорічний урожай. Аграрні холдинги продають валюту, щоб завершити польові роботи. Тому гривня зазвичай в цей час зміцнюється. А коли закуповують енергоресурси на початку зими чи в кінці осені, гривні знецінюється. Влітку курс долара підтримує експортна виручка від продажу металу. Такі тенденції були протягом кількох років. Торік долар влітку відкотив до 25 гривень. Але цього року влітку може бути інша картина. Через торговельну блокаду на Донбасі металургійний комплекс втрачає експортний потенціал. Суттєвої девальвації гривні влітку не буде, але не буде й підтримки від металургійного комплексу. Скоріш за все, до осені курс долара залишиться на рівні 26 гривень.

Олександр Охріменко, директор Українського аналітичного центру:

Курс знизиться до 25 гривень улітку. Основна причина нестабільного курсу – це Гонтарева. Налякала всіх, були розмови про долар по 50. Коли подала у відставку, курс ніби заспокоївся. Почали продавати долари. Побачили: 50 точно не буде. Це суб’єктивний, але основний фактор впливу на валютний ринок. На 1 січня під матрацами в українців було 83 мільярди доларів готівкою. Тримають гроші у валюті, поки є страх нестабільності й високого курсу. Зараз почали міняти долари й витрачати гроші на великі покупки, мандрівки.

Зовнішня торгівля у мінусі. Інвестицій в економіку практично немає. Валюту в країну привозять заробітчани. За перший квартал перерахували в додому 1,7 мільярди доларів.

Негативний вплив на курс має ціна на нафту. Від неї залежать ціни на метал, руду, наші основні експортні позиції. Але якщо продовжиться тенденція надлишкової валюти на ринку, влітку можемо побачити скупку по 24,70-24,80 гривень. Ресурс на це є.

Андрій Новак, економіст:

Настрої на фінансовому ринку можуть розвернутися від укріплення національної валюти в протилежний бік. Цьому сприяє інформація, що нинішня голова НБУ піде у довготривалу відпустку замість відставки. Знову може початися девальвація. Рятує тільки те, що багато святкових днів. Якщо ситуація навколо голови НБУ залишатиметься незрозумілою, це може спровокувати падіння гривні.

Досі гривню знецінювали штучно, щоб наповнити державний і місцеві бюджети за рахунок інфляції та задовольнити апетити експортерів. Для них чим дорожча валюта, тим краще.

Резерви для ревальвації є. Після заяви про відставку Гонтаревої гривня почала незначно зміцнюватися. Національну валюту можна зміцнити до 25 гривень за долар. Для цього потрібна грамотна політика регулятора і політична воля президента.

- Реклама -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.