Опалювальний сезон 2016: чи вистачить газу Україні

0
1037

З початку опалювального сезону Україна використала 1 млрд кубометрів газу, повідомили в Укртрансгазі. У підземних сховищах лишається ще 13,6 млрд “кубів” блакитного палива. Для опалювального сезону цих запасів більш ніж достатньо. Як і торік, після опалювального сезону матимемо великі залишки газу. Про це в інтерв’ю Gazeta.ua розповіла Марія Яковлєва, експерт Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності.

– На опалювальний сезон маємо 33 мільярди кубометрів газу. Це багато. 14 мільярдів – у сховищах. 9 мільярдів отримаємо з власного видобутку протягом зими, ще 10 мільярдів – європейський імпорт. За рік Україна планує спожити близько 30 мільярдів “кубів”. За опалювальний сезон використовуємо 70% цього обсягу, – говорить Марія Яковлєва.

– Чим відрізняється минулий опалювальний сезон від нинішнього?

Скоротили споживання газу. Минулого року використали на чверть менше порівняно з 2014-м. Цього року – щонайменше на 10-15% порівняно з 2015 роком. Багато українців відмовилися від газу через високі ціни. Триває падіння економіки, і підприємства значно скорочують споживання газу.

– Цього року закачали газу на 3 мільярди “кубів” менше, ніж торік. Чи є чого остерігатися?

Торік за опалювальний сезон використали 8 мільярдів кубометрів газу. Запаси тоді були завищені – більше половини лишилося в сховищах – 8,5 мільярдів. Нинішній опалювальний сезон ми почали із запасом 14 мільярдів кубометрів газу. Торік їх було 17 мільярдів. Цього року будуть знову великі залишки. Щоб цього не було, потрібен баланс газу. Цей документ непомітно для суспільства скасували. Тепер незрозуміло, якими розрахунками керується уряд.

– Великі залишків газу в газосховищах – це добре чи погано?

З точки зору технології, це добре. Чим більші запаси, тим менші витрати на їх утримання в газосховищах. Проте Нафтогаз закуповує блакитне паливо не тоді, коли воно найдешевше, а коли найдорожче. Враховуючи надвисокі ціни, лишати цей газ у підземних сховищах економічно невигідно. Про яке зниження цін можна говорити?

– Україна рік не купує російського газу. Скільки ще протримаємося?

Маємо великі залишки. Російський газ нам не потрібен. Однак маємо шукати додаткові джерела, щоб рухатися в бік енергонезалежності. Не тільки відмовлятися від російського й купувати газ у Європі. Європейський газ – це норвезький газ. Чому б не домовитися з Норвегією щодо розвідки тамтешніх родовищ і побудови там платформ? У світі це нормальна практика. Така ж схема може працювати із країнами Близького Сходу, Північної Африки. Україна може прийти в Алжир, Туніс, Єгипет і домовитися про власні родовища на їхній території.

– Як ще можна скоротити споживання газу далі?

Примушувати українців відмовлятися від газу через високі ціни – неприйнятна політика для цивілізованої держави. Україна має збільшувати власний видобуток. Інший підхід – енергоефективність. Теплокомуненерго неефективне. Маємо великі втрати тепла. За три роки після Майдану мали б уже встановити стовідсотковий облік, а не вигадувати нові розрахункові норми. Поставити всім лічильники й закрити цю тему.

Автор: Анна Родічкіна

- Реклама -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.