4 роки президента Петра Порошенко

0
281

Петро Порошенко назвав три своїх ключових досягнення на посаді глави держави. Про це він сказав під час офіційного представлення нового голови Хмельницької ОДА Вадима Лозового. За словами Порошенка, головними досягненнями за останні чотири роки є посилення української армії, підписання Угоди про асоціацію з ЄС та безвізовий режим з понад 100 країнами.
Він додав, що нині Україна витрачає 6% ВВП на власну обороноздатність, в той час коли інші країни — лише по 1% ВВП. «Я тільки можу уявити, якби ці 100 млрд грн зараз спрямувати не на фінансування армії, а на розвиток України. Які б тоді були темпи зростання і покращення життя людей», — сказав глава держави.

Порошенко зауважив, що за останні чотири роки в країні запущено 144 реформи
Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у травні провів експертне опитування «Четвертий рік президента Петра Порошенка». Усього було опитано 55 осіб. На їхню думку найкраще президент України Петро Порошенко впродовж четвертого року каденції справлявся в сфері зовнішньої політики, найгірше – у питаннях підбору кадрів.
Головним досягненням за четвертий рік перебування президента на своїй посаді експерти назвали запровадження безвізового режиму між Україною та Європейським Союзом. Серед інших важливих досягнень в активі президента, на думку експертів, посилення обороноздатності та продовження реформ збройних сил, постачання летальної зброї з США до України, ініціатива створення єдиної помісної церкви в Україні та продовження режиму санкцій проти Росії за збереження міжнародної коаліції на підтримку цих санкцій.

«Президентство Петра Порошенка — це президентство, яке чи найбільше з усіх попередніх президентств визначається масштабною зовнішньою кризою на додаток до внутрішніх. Вміння залучити міжнародну підтримку для протистояння агресії Росії стало найбільш затребуваною якістю президента України зразка 2014—2018 років. Загалом, Порошенко з цим завданням справився досить непогано. Максимум, що можна було отримати за цей час від міжнародної спільноти — запровадження, утримання, а місцями й посилення санкцій щодо Росії, виключення і не повернення її до G7, прийняття рішення про надання Україні летальної оборонної зброї з боку США — було досягнуто», – вважає директор Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук
На думку експерта стратегія купівлі часу, яка стала однією з характерних рис президентства Порошенка, у контексті виконання Мінських домовленостей якраз спрацювала. За словами Альони Гетьманчук «навіть на четвертому році президентства Порошенко зумів зберегти дружні відносини з таким критично важливим для України партнером, як канцлер Німеччини Ангела Меркель тоді як з Ющенком і Януковичем стосунки у лідерки ФРН були зіпсовані вже на першому році їхнього президентства.

Починаючи з 2014 року, Україна знаходиться у нових реаліях, коли до внутрішніх викликів (запит на реформи, сформований під час Революції Гідності) додалися зовнішні виклики, пов’язані з військовою агресією РФ і необхідністю відновлення територіальної цілісності України. Ці два завдання однаково є життєво необхідними для збереження Української державності. Оскільки у нас в публічному просторі домінує критика, то кандидат політичних наук Олеся Яхно-Бєлковська сформулювала ТОП-5 досягень Петра Порошенка:

1. Значні кроки в напрямку євроатлантичної інтеграції. Зокрема, безвізовий режим з ЄС та ратифікація Угоди про асоціацію Україна — ЄС. У відносинах з НАТО Україна отримала статус країни-аспіранта та має найвищий рівень спрівпраці серед країн — не членів Альянсу.
2. Запобігання великої війни Росії проти України та спроб дестабілізувати ситуацію зсередини. Посилення обороноздатності України. Йдеться і про збільшення чисельності армії, і про перехід на контрактну армію, і про суттєве підвищення фінансування армії в цілому і заробітної плати військовослужбовцям зокрема. Крім того, відбулися істотні зрушення в підготовці високомобільних десантних військ, створено Сили спеціальних операцій, відповідно до стандартів НАТО. Ми отримали оборонну летальну зброю від США («Джавеліни») та розробили власний протитанковий ракетний комплекс «Стугна». Ще один важливий показник — рівень довіри громадян до Армії, майже нарівні з Церквою.
3. Збереження міжнародної коаліції на підтримку України, продовження економічних санкцій проти Росії з боку ЄС і посилення санкцій з боку США. Позови проти Росії в Міжнародний суд ООН, прийняття ряду найважливіших резолюцій ООН, зокрема по Криму. Виграш України в Стокгольмському арбітражі у «Газпрому». Також виграш України (осіб від України) у Третейському суді в Гаазі.
4. Подолання негативних тенденцій в економіці, перехід від економічної виживаності (запобігання дефолту і припинення падіння ВВП) — до макроекономічної стабілізації ситуації і (поки) незначного росту. Скорочення вразливостей / залежностей від Росії (політичних, економічних, інформаційних. Переорієнтація України з ринків СНД на інші ринки.
5. Запуск декількох найважливіших реформ, зокрема, судової, пенсійної, медичної, а також реформи децентралізації.

Покищо не вдалосязавершитиформуванняантикорупційної структури. Створено НАБУ та НАЗК, чиновники проходять прискіпливе декларування яке на сьогодні є найжорсткіше у світі. Запроваджено прозорі правила гри на енергоринку, створено найкращу у Європі систему державних закупівельProzorro

«Безумовно, корупція в Україні ще не подолана і загальновідомі проблеми залишаються поки в частині покарання корупціонерів. Однак за 4 роки український президент і два уряди зробили ряд важливих кроків для усунення передумов для процвітання корупції», – вважає політтехнолог Віктор Уколов.
Якщо ж після створення Антикорупційного суду НАБУ зможе довести до логічних судових вироків майже сотню порушених агентством справ за якими вже завершене досудове слідство, то ми побачимо нову очищену від корупції зовсім іншу країну.

Сергій Сидорук

- Реклама -

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ